שאלות שבדרך כלל שואלים אותי...


איזה שירות השיר שלי צריך: הפקה, מיקס או מאסטרינג ?

במידה ואתם לא בטוחים, הרגישו חופשי לדבר אתי. לעולם לא ארצה שתשלמו עבור שירות שאתם לא צריכים.

האם אתה יכול לגרום לי להישמע כמו אומן x ?

זו שאלה טובה! אני חושב שיהיה טוב אם תשאלו את עצמכם עד כמה אתם רוצים להעתיק אומן אחר או לחזק אמירה מוזיקלית משלכם. לאחר שעניתם על השאלה צריך כמובן לוודא שהעיבוד, ההפקה והסאונד נכונים ומתאימים לעניין. הרגישו חופשי לדבר אתי על זה.

הרבה פעמים אני חש שאני לא ״פוגע״ במנגינה ובקצב. האם להקליט באולפן זה בשבילי והאם ישנה דרך לתקן אי-דיוקים ?

אני אגיד משהו שאולי קצת לא פופולרי. המוזיקה היא נחלת הכלל ולא רק עולמם של המוזיקאים המקצועיים! אני לוקח מאוד ברצינות את העבודה שלי ורואה בה עשייה גבוהה רוחנית ממדרגה ראשונה. זוהי זכות מבחינתי להנגיש את האולפן והעשייה המוזיקלית גם לאנשים שליבם חפץ בכך ואינם זמרים, יוצרים ומבצעים מקצועיים. אגב, ישנם גם זמרים מקצועיים שדיוק ווקאלי הוא לא בדיוק הפורטה שלהם אז איך הם מצליחים בכל זאת ? כי זה הכל עניין של גישה והגשה ועל זה בדיוק נעבוד באולפן. לגבי תיקוני זיופים - בואו נקרא לילד בשמו :) הכלים הדיגיטלים והממוחשבים של היום מאפשרים לטפל בכך ללא בעיה בכלל, אם כי דרושה מיומנות רבה כדי שהתוצאה תישמע משכנעת וטבעית. אתם יכולים להיות רגועים לגמרי.

האם ישנו תשלום נפרד לנגנים ?

אני מנגן בהפקות שלי את התפקידים, רובם ככולם וזה כולל: נגינה חיה בגיטרות (חשמלית, אקוסטית וקלאסית), גיטרה בס, פסנתר וקלידים (לדוג׳: אורגן, פעמונים ופאדים למיניהם), תכנותי כלי קשת, כלי נשיפה, סינתים ו״לופים״. תשלום עבור נגינה שלי נכלל בעצם בתשלום עבור חבילת ההפקה כך שאין צורך לשלם בנפרד. יחד עם זאת, במידה וחשוב מאוד שבשיר מסוים יתארח נגן מסוים (למשל כנר אתני, מתופף, חלילן ניי וכו׳) הרי שיהיה תשלום נוסף. ההתחשבנות והתשלום יבוצעו ישירות מול הנגן. אל דאגה אני עדיין האחראי על השידוך האמנותי וברור שאשמח לסייע במציאת הנגן המתאים בדיוק לעניין ובתקציב שנגדיר מראש.

מה בכלל אפשר להספיק ביום הפקה ?

ובכן די הרבה אבל זה תלוי בעיקר בך. אם השיר בשל להקלטה אז אפשר להספיק עיבוד מלא כולל תופים, בס, גיטרות, תכנותים ושירה. את המיקס ומאסטרינג אוכל לבצע במסגרת יום הפקה נוסף. לחילופין, אפשר להספיק פסנתר, גיטרה ושירה כולל עריכות תיקוני שירה, מיקס ומאסטרינג ביום הפקה אחד. הרבה מאוד תלוי בשיר ובכמות התפקידים / כלי הנגינה שישתתפו.

במידה והשיר אינו בשל להקלטות ונדרש תהליך קדם הפקה מסודר (אפשר לראות הרחבה בדף ״מידע לאומנים״) אז לרוב נצליח להספיק גיטרה ושירה ראשית ערוכות שתיהן ומדוייקות. חשוב לזכור שבמהלך אותו יום הפקה השיר קיבל הרמוניות, שדרוג טקסט, מנגינה ומבנה וכל הדרוש כדי להבשיל להקלטות והפקה מלאה. 

לגבי שדרוג סקיצות קיימות, התשובה שלי תלויה באיכות הסקיצה שאקבל. האם נוכל להשתמש בערוצי השירה או הגיטרה הקיימים, עד כמה נצטרך להוסיף תפקידים חדשים ועוד תשובות לשאלות מן הסוג הזה. יהיה אפשר לשלוח אליי מראש את הסקיצה (וגם את הערוצים) כך שאוכל לתת גיידליין ברור ליום הפקה שנעשה ואשר יקח בחשבון את הלו״ז ואת כל מה שנרצה להספיק. 

לסיכום, במסגרת יום הפקה אחד אפשר להספיק הרבה אבל זה תלוי במה שאתם מביאים אתכם. מוזמנים לדבר אתי. אשמח לתת פירוט ספציפי לגבי פרויקט ספציפי. 


סיימתי מיקס וזה נשמע מושלם, האם אני חייב גם מאסטרינג ?

שאלה מאוד נפוצה. התשובה היא כן. ישנן לא מעט פעולות  שפשוט לא ניתן לבצע במהלך המיקס ובטח שלא להגיע ל״סאונד״ של ״ברודקאסט״ לדיגיטל, ביישומי ״ספוטיפיי״, ״יוטיוב״, ״אפל מיוזיק״ וכד׳.

הפקתי סקיצה באולפן הבייתי, איך מתקדמים ?

מעולה, נקבע להיפגש. עוד לפני כן תוכלו לשלוח אליי את הערוצים דרך ״ג׳אמבו״ מייל או ״וויטרנספר״ ונוכל יחד לסדר מבנה, להוסיף כלי נגינה, לדייק תפקידים ולהדק את העבודה שנעשתה בבית. נוכל כמובן גם להקליט שירה חדשה, להוסיף גיטרות ועוד, ככל שצריך. בסופו של התהליך נמקסס ונמאסטר את הכל בכדי להביא את השיר לקו הסיום, כשהוא מוכן לשידור.

האם אפשר לקבל שיעור פרטי תוך כדי עבודה על מיקס / מאסטרינג ?

בודאי. אני תמיד אוהב לשתף מתוך תשוקה אמיתית למקצוע ורצון כנה לעזור לכל מי שרוצה באמת ללמוד. אין שום בעיה לעבוד על השיר שלך בנוכחותך וכמובן שאשמח להסביר ולענות על שאלות שעולות במהלך העבודה. לא אקח תשלום נפרד על שיעור פרטי. הכל בגוד וייב :)

סיימתי הפקה מוזיקלית ואני רוצה להעביר לך קבצים למיקס / מאסטרינג, מה צריך לעשות ?

אין בעיה בכלל. השאירו כתובת מייל ואשלח הנחיות קלילות, כיצד לייצא את הטרקים באופן מיטבי כדי שאוכל להתחיל לעבוד עליהם.

האם האולפנייה הניידת איכותית מספיק ?

אני מפעיל את האולפן הנייד לרוב בעבודה מול מוסדות היכן שיש ביקוש לביצוע הפקה רבת משתתפים מרוחקים. את ההקלטות אנחנו מבצעים על מחשב מקינטוש, כרטיס קול משובח ומיקרופונים מעולים, ממש כמו באולפנייה. אחד הדברים המאתגרים הוא לאתר את חלל ההקלטה המתאים. במוסדות חינוך, הספרייה תהיה מקום מעולה לבצע בו הקלטות, מכיוון שההחזרים האקוסטיים הינם פחותים ולרוב החלל מושקע גם מבחינת חלונות אטומים שמונעים כניסה של רעש מבחוץ. בבתים פרטיים, נשתדל לאתר חדר ובו ארון גדול ורבוי פריטים שישמש הן כאלמנט סופג ואף כדיפיוזר טבעי. בכל מקרה, את הטרקים שאנחנו מקליטים אני לוקח בחזרה אל האולפנייה למיקס ומאסטרינג בחדר מאוזן, מטופל ומזווד ברמה הגבוהה היותר, כך שהתוצאות הינן אולפניות ומקצועיות לחלוטין.

האם באולפנייה מצלמים קליפים ?

כן. אני עובד עם כמה צלמי וידאו ועורכים פשוט מעולים, התוצאות בהתאם.. הכי לא העתק / הדבק - כל תוצאה ייחודית ואמנותית מאוד.


טואול - בניית אתרים